Okuliare z hypermarketu, alebo z očnej optiky?

01.12.2018 15:57
     Stále viac a viac ľudí si kupuje okuliare na čítanie v hypermarketoch. Túto skupinu ľudí tvoria najmä ľudia s rovnakou dioptrickou hodnotou na oboch očiach, napr.: +1,5D, +2,5D ...Prídu do hypermarketu, nájdu si príslušný stojan a vyskúšajú si okuliare, ktoré im najviac vyhovujú na čítanie. Úplne jednoduché a hlavne lacné. Stojan tvorí široká ponuka krásnych modelov zo širokým spektrom dioptrických hodnôt. Ak sa okuliare akým si spôsobom poškodia, zahodia sa do koša a kúpia sa nové.
 
    Nebolo by na tom nič zlé, ale...
 
     Prvý rozdiel, ktorý je medzi hotovými okuliarmi s hypermarketu a vyhotovenými okuliarmi s očnej optiky je ten, že okuliare s očnej optiky sú vyhotovené presne na rozmer ( vzdialenosť ) Vašich očí. Odborne sa tento údaj volá PD ( pupilárna dištancia ) čo je vzdialenosť zreníc od stredu nosa v pravo a v ľavo, udávaný v mm ( milimetroch )
 
     Až 80% nositeľov okuliarov ma tento údaj rozdielny.  Uvediem príklad. Hotové okuliare s hypermarketu, majú PD - vzdialenosť zreníc od seba v dvoch vyhotoveniach a to.: 62 mm a 64 mm. To znamená, že 31 mm na pravé oko a 31 mm na ľavé oko. U druhého prípadu je to 32 mm na pravé oko a 32 mm na ľavé oko.
 
     Ale čo ak kupujúci takých to okuliarov ma rozdielne PD - vzdialenosť zreníc? Aj tu uvediem príklad.: pravé oko 30 mm a ľavé oko 34 mm. Spolu je to 64 mm, ale pohľad cez takéto okuliare je pre zákazníka veľmi náročný. Ak si to porovnáme s hotovými okuliarmi, tak u tohto druhého prípadu, musí pravé oko začať " škúliť " 2 mm von a  ľavé oko 2 mm do vnútra. 
 
     Možno na prvý pohľad sa Vám zdá, že 2 mm v optike nie je až tak veľa, ale tu musím zdôrazniť fakt, že práve očná optika je veda, v ktorej sa musia dodržiavať aj milimetrové odchýlky. Čím vyššia dioptrická hodnota napr. +3,0 D alebo +4,0 D tým sa na okuliaroch prejavuje nežiaduci prizmatický účinok. V praxi to znamená, že okuliare nám vytvárajú optický klin. Obraz, ktorý sa premieta na sietnicu, sa zobrazuje mimo bodu najostrejšieho videnia. 
 
     Nositeľ takýchto okuliarov, musí počas čítania vydať veľkú námahu aby ten "prizmatický účinok" dorovnal vlastným úsilím.
V praxi sa prizmatická korekcia " prizmatický účinok " koriguje výlučne klientom s potiažmi dvojitého videnia, alebo pri poruchách s binokulárnym videním.
 
     Určite sa k tejto téme ešte vrátim, a napíšem, aké mám osobné skúsenosti z praxe keď zákazník pri dlhodobom používaní jednorazových okuliarov s hypermarketu na čítanie prešiel na okuliare vyhotovené v očnej optike, podľa zodpovedajúcich parametrov.
 
 

Diskusná téma: Okuliare z hypermarketu, alebo z očnej optiky?

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok